Dyspozytornia medyczna w Opolu włączona w strukturę OUW

Podaj dalej!

Od 1 stycznia 2021 r. opolska dyspozytornia w całości została przejęta przez wojewodę opolskiego i tym samym włączona została do nowo powstałego Wydziału Zdrowia i Powiadamiania Ratunkowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wszyscy dyspozytorzy przyjęli nowe warunki pracy.

Przejęcie dyspozytorni medycznej przez wojewodę opolskiego nastąpiło z mocy ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. 2006 Nr 191 poz. 1410). Zgodnie z art. 25a pkt 1 od początku 2021 r. to „Wojewoda tworzy i prowadzi jedną dyspozytornię medyczną w województwie”.

Przypomnijmy, że dotąd dyspozytornia medyczna przy ulicy Mickiewicza w Opolu, stanowiła komórkę organizacyjną Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, które zarządzane jest przez  marszałka woj. opolskiego.  Dziś, na skutek zmian prawnych, jednostka ta została włączona do nowo powstałego Wydziału Zdrowia i Powiadamiania Ratunkowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Lokalizacja dyspozytorni nie uległa zmianie. Dyspozytorzy pracują nadal w dotychczasowej siedzibie, lecz w odremontowanych pomieszczeniach, wyposażonych w nowe sprzęty biurowe, klimatyzację, zmodernizowane zaplecze socjalne oraz techniczne.

Przygotowania do przejęcia dyspozytorni medycznej trwały od dawna. Wymagały wielu czynności, nad którymi nadzór sprawował wojewoda opolski Adrian Czubak, angażując się bezpośrednio w prace organizacyjne.

Wojewoda spotykał się wielokrotnie z dyspozytorami medycznymi, osobiście rozwiewając ich ewentualne obawy i wątpliwości przed reorganizacją, co przyczyniło się do tego, że przejęcie dyspozytorni medycznej przebiegło płynnie i bez przeszkód.

Wszyscy dyspozytorzy przyjęli nowe warunki pracy.

Dodatkowo zatrudniono nowych pracowników, aby uzupełnić kadrowe braki i zapewnić płynną obsługę zgłoszeń alarmowych, bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego województwa.

Trzon dyspozytorni stanowi świetnie wykształcona, doświadczona kadra medyczna. Wsparcie merytoryczne zapewniają Wojewódzcy Koordynatorzy Ratownictwa Medycznego.

Na jednej 12 godzinnej zmianie pracuje sześciu dyspozytorów, którzy poza koordynacją działań ratunkowych w naszych regionie, mogą także wesprzeć pozostałe województwa. Za sprawną obsługę teleinformatyczną odpowiedzialny jest zespół IT.

Dyspozytornia działa już trzy tygodnie w nowych ramach organizacyjno-prawnych. Zmiany te nie wpłynęły jednak na jakość obsługi zgłaszających. Ma to ogromne znaczenie w kontekście zaufania publicznego dla instytucji systemu Ochrony Zdrowia, a w szczególności systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Na słowa uznania zasługują wszyscy zaangażowani w proces przejęcia dyspozytorni medycznej, tym bardziej, że reorganizację utrudniała sytuacja epidemiczna w kraju.

Na co dzień zespół opolskiej dyspozytorni liczy 30 pracowników. To właśnie oni – o każdej porze dnia i nocy, czuwają nad bezpieczeństwem pacjentów.

Źródło: Opolski Urząd Wojewódzki

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Dwa zdarzenia drogowe na DW 401 w okolicy Młodoszowic

czw. sty 21 , 2021
Najpierw kolizja dwóch aut osobowych, a niespełna pół godziny później ciężarówka wypadła z drogi do rowu. Do obu tych zdarzeń doszło dzisiaj (21.01) rano, na drodze wojewódzkiej 401 w pobliżu węzła autostradowego. – O godz. 5:43 otrzymaliśmy zgłoszenie o kolizji dwóch aut osobowych na DW 401 w okolicy Młodoszowic. Do […]